Instalacja fotowoltaiczna – zalety i ważne informacje

Instalacja fotowoltaiczna – typy, zalety, ważne informacje i korzyści

Fotowoltaika, często trafnie określana ekologiczną energią, najprościej ujmując polega na przetwarzaniu światła słonecznego na prąd. Umożliwiają to specjalne moduły popularnie zwane panelami słonecznymi, które montowane są na stabilnym podłożu – najczęściej na dachu. To ogólnodostępne źródło energii jest niezależne od podwyżek cen prądu, dzięki czemu gwarantuje oszczędność na przestrzeni lat. Dzięki instalacji mamy dostęp do odnawialnego źródła energii – słońca, bez żadnych ograniczeń. Fotowoltaika jest perspektywicznym rozwiązaniem zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Zwiększenie niezależności energetycznej przy długofalowej redukcji kosztów jest korzystne dla każdego. Warto podkreślić, że wśród ekologicznych metod wytwarzania prądu fotowoltaika jest najtańsza i najprostsza do zastosowania.

Typy instalacji fotowoltaicznych

Obecnie wyróżniamy trzy typy instalacji PV: sieciowe, hybrydowe i niezależne.

  • Instalacje sieciowe – on grid
    W tym typie instalacji system podłączony jest do publicznej sieci energetycznej. To najpopularniejszy wariant, w którym koszty inwestycyjne są mniejsze – nie używa się akumulatorów.
  • Instalacje hybrydowe
    Instalacja hybrydowa polega na użyciu paneli fotowoltaicznych oraz innego źródła energii elektrycznej. Są to najczęściej turbiny wiatrowe lub generatory spalinowe.
  • Instalacje niezależne (autonomiczne) – off grid
    To instalacje zaprojektowane są z myślą o tym, że nie będą podłączone do sieci energetycznej. Wytworzona dzięki nim energia magazynowana jest w akumulatorach do późniejszego użycia.

Korzyści zastosowania instalacji fotowoltaicznych

Energia słoneczna to niezależne, odnawialne i zrównoważone źródło, którego, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, nie może zabraknąć. Jest ekologiczna i ekonomiczna na przestrzeni lat. To czyste źródło energii, które nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Co ważne instalacja jest bezgłośna – jest więc idealnym rozwiązaniem dla zastosowań mieszkaniowych. Każdy ma możliwość pozyskiwania prądu ze słońca, które świeci w każdym miejscu na świecie. Instalacja działa także w pochmurne dni.

Panele są estetyczne, odporne na warunki atmosferyczne – wiatr, grad, śnieg. To technologia, która sprawdza się w trudnych warunkach (co ciekawe na początku wykorzystywana była przez satelity kosmiczne) i miejscach niedostępnych (w przypadku, kiedy układanie przewodów wysokiego napięcia jest nieekonomiczne). Warto wiedzieć, że panele fotowoltaiczne nie wymagają konserwacji i są właściwie bezawaryjne, głównie dlatego że nie posiadają ruchomych części, które są podatne na uszkodzenia. Panele można zamontować także na gruncie lub budynkach przylegających – garażu, zabudowie gospodarczej, jeżeli na dachu nie ma miejsca. Są łatwe i szybkie w montażu (instalacja trwa około 2-3 dni – musi być przeprowadzona przez fachowców z uprawnieniami), a dodatkowo nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie wymaga żadnych nakładów pracy, jest właściwie bezobsługowa a przy tym bezpieczna. Systemy fotowoltaiczne niesłusznie bywają utożsamiane z ryzykiem pożarowym. Panele i ich elementy są dokładnie testowane pod kątem ryzyka pożaru.

Panele fotowoltaiczne charakteryzuje długi czas eksploatacji, szacowany na około 25-30 lat (mogą działać nawet przez 40 lat). Panele oferowane przez Schiedel są w całości wykonane przez polskiego producenta i mają 25-letnią gwarancję. Ich moc i wydajność utrzymują się na zrównoważonym poziomie do końca ich żywotności.

Finansowe zalety fotowoltaiki

  • darmowy prąd ze słońca,
  • niezależność od podwyżek cen prądu przez co najmniej 25 lat,
  • możliwość korzystania z programów dofinansowań np. Mój Prąd,
  • możliwość odliczenia od podatku,
  • podniesienie wartości nieruchomości.

Instalacja fotowoltaiczna – ważne informacje

PROJEKT
Projekt instalacji fotowoltaicznej przygotowywany jest indywidualnie, ponieważ musi być dostosowany do potrzeb oraz skali inwestycji. Do opracowania rzetelnego projektu (w przypadku istniejącego budynku) należy określić zużycie prądu w ostatnich kilku latach, które pozwoli określić wielkość powierzchni na jakiej powinny zostać zamontowane panele. Następnym krokiem jest wybór podzespołów i ich dopasowanie do siebie. Później czeka nas stworzenie wizualizacji oraz projektu.

KOSZTY
Cena instalacji fotowoltaicznej zależy od jakości komponentów, wielkości instalacji, warunków na miejscu instalacji. Podział kosztów kształtuje się mniej więcej na takim poziomie: panele fotowoltaiczne to 45% (to właśnie na modułach cały system opiera swoje działanie – lepsza jakość to lepszy efekt), inwerter 20% (zmienia prąd stały z paneli na prąd przemienny), konstrukcja i dodatkowe elementy (np. przewody) to 15%, montaż zaledwie 10% oraz elektryka także 10% (podłączenie falownika, sporządzenie dokumentacji oraz schematu). W skrócie dobrej jakości instalacja PV kosztuje około 4000-6000 złotych za kWp. Projekt i wycenę najlepiej zlecić specjalistom, ponieważ samodzielne wyliczenia mogą odbiegać od realnych potrzeb i kosztów (co może się skończyć tym, że wydamy ciut mniej, ale instalacja będzie za słaba, więc nieefektywna, albo przepłacimy, gdyż instalacja będzie za mocna na nasze potrzeby).

Fotowoltaika – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

  • Co wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej?
    Na wydajność paneli fotowoltaicznych najbardziej wpływa orientacja dachu. Najlepszą opcją jest skierowanie paneli na południe. W przypadku innych wariantów należy policzyć czy nie warto zastosować większej ilości paneli.
  • Czy w Polsce jest za mało słońca, żeby panele fotowoltaiczne działały?
    Nic takiego nie ma miejsca. Średnie nasłonecznienie całej Polski w skali roku wynosi od 900 do 1100 kWh/m2, co przekłada się na roczną produkcję ok. 110-150 kWh energii elektrycznej z jednego m2 panela.
  • Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?
    W przypadku domu jednorodzinnego raczej nie ma takiej potrzeby (deszcz powinien zmyć brud z ich powierzchni). Potrzeba przemycia, odkurzenia lub uprzątnięcia może się pojawić, jeśli instalacja zostanie zamontowana na dachu otoczonym drzewami, z których np. pyłki czy igiełki będą na niej zalegać.
  • Na co uważać instalując panele fotowoltaiczne?
    Jakość modułów, pewność serwisu, długoletnia gwarancja – wybierz ofertę sprawdzonej firmy z długoletnią tradycją i pewnością ciągłości funkcjonowania na rynku – jak Schiedel. Należy zwrócić uwagę także na połączenia komponentów, okablowanie systemu, układ paneli, zacienienia spowodowane przez obiekty wokół instalacji lub przez inne panele.
  • Czy śnieg i grad mogą zniszczyć panele fotowoltaiczne?
    Panele fotowoltaiczne poddawane są testom wytrzymałościowym. Przykładowo, wytrzymają  gradobicie o wielkości piłki golfowej. Zatem ani śnieg, ani grad panelom nie straszne.
  • Czy fotowoltaika może być montowana się na płaskim dachu?
    Tak. W przypadku dachu płaskiego, montuje się specjalne podkonstrukcje, dzięki którym kąt nachylenia paneli jest odpowiedni.
  • Czy fotowoltaika działa w zimie?
    W okresie zimowym z uwagi na krótsze dni do paneli dociera mniej energii słonecznej, przez co zmniejsza się wydajność paneli. Nie oznacza to jednak, że przestają działać. Niższa temperatura nie ma żadnego wpływu na ich działanie.
  • Kiedy nie stosować fotowoltaiki?
    Jeśli dach jest zacieniony z powodu drzew lub innych budynków, instalacja PV nie spełni swojego zadania, bo nie będzie mieć dostępu do światła słonecznego. W takiej sytuacji można rozważyć instalację na gruncie, garażu, budynkach gospodarczych, które podlegają mocnemu nasłonecznieniu.

Fotowoltaika – dofinansowania

Warto pamiętać o możliwości skorzystania z programów dofinansowania na fotowoltaikę z funduszy unijnych. Mowa o dofinansowaniach bezzwrotnych lub pożyczkach, które ułatwiają inwestycję w fotowoltaikę. Poniższe dofinansowania / programy dotyczą osób fizycznych, rolników oraz firm:

  • ulga termomodernizacyjna – odliczenie kosztów fotowoltaiki od dochodu,
  • Agroenergia – program dla rolnictwa,
  • Czyste powietrze – głównym założeniem jest wymiana źródła ogrzewania, do którego można dołączyć instalację fotowoltaiczną,
  • Energia Plus – program dla przedsiębiorców,
  • programy regionalne – poszczególne województwa mają własne propozycje dofinansowań.